Vybíráte RC soupravu? Pár důvodů pro(č) Spektrum.

Velmi často chodí k nám do obchodu zájemci o pořízení RC soupravy - tedy vysílače s přijímačem. Dělí se na dvě skupiny - jedna přesně ví, co chce, a také si to odnese a ta druhá neví. Pokud se řadíte do té druhé skupiny a právě se rozhodujete, co si pořídit, přečtěte si tento článek.

Na toto téma jsme již psali před časem a strhla se diskuze, pro a proti systému FrSky. Dnes to vezmeme jinak a napíšeme, proč si myslíme, že systém Spektrum je to nejlepší pro hobby létání, co můžete mít - poměrem cena / kvalita / uživatelský komfort. Aby to nebylo moc dlouhé, bude to v bodech.

SPM_vyber

1. Pro koho je Spektrum určeno.

V první řadě je třeba rozlišit řady vysílačů - hobby vs. poloprofi a profi vysílače. V Americe je Spektrum zcela nejoblíbenější systém a to i mezi vyššími řadami pro řízení velkých modelů - tam používají DX18, v Evropě je to v tomto směru trochu jinak, je to více roztříštěné, Graupner, Futaba nebo Jeti mají dost podobné podíly, ale dá se říct, že mezi hobby letci Spektrum vede. Když se podíváte na různá diskuzní fóra, především RCmanii, zákonitě podle počtu příspěvků a témat nabydete dojmu, že většina pilotů používá systémy FrSky, FlySky atd. Není tomu tak, v celkovém objemu používaných vysílačů je to zcela okrajová záležitost. Vtip je v tom, že renomovaní výrobci dávají na trh hotové funkční výrobky, které opravdu fungují a jejich uživatelé nemusí nic moc řešit na diskuzních fórech a prostě svoje vysílače používají pro řízení modelů. Vždycky lidem říkáme, že je to jako s výběrem ojetého auta. Chcete kvalitní a spolehlivou ojetinu? Podívejte se po takové, o které jsou na diskuzních fórech nejkratší vlákna - jejich uživatelé neřeší problémy, neplýtvají čas na diskuzních fórech, ale prostě jezdí. To byl také důvod, proč jsme kdysi přestali prodávat vysílače T9x  - spolehlivost dobrá, možnosti skvělé, ale počet dotazů a nejasností byl neúnosně vysoký - nemohli bychom se věnovat ničemu jinému. U Spektrum je počet dotazů minimální - naprostá většina uživatelů hned všemu rozumí.

Takže - vysílače Spektrum jsou určeny především pro hobby piloty, kteří chtějí létat a nemají čas se zabývat zdlouhavým nastavováním vysílače a rýpáním se v něm.

SPM_vyber-2

2. Spektrum je maximálně intuitivní a přitom dokáže téměř vše.

Snad největším benefitem systému Spektrum je jeho software tzv. Airware. Ten je skoro stejný pro všechny řady - od nejlevnější DX6e až po špičkovou DX20. Naučíte se programovat na jedné a umíte je všechny. Nastavovat lze jen to, co umí daný model, takže vás nemate menu nastavení klapek, když model klapky nemá nebo diferenciace křidélek když je máte na V kabelu, to menu tam prostě vůbec není vidět. Vše se dá nastavit pomocí jediného ovládacího prvku, kterým je roller s funkcí tlačítka. Navíc se to nezapomíná - je to logické - pokud se to jednou naučíte a pak třeba rok žádný model nenastavujete, bez problémů  si to hned vybavíte. Podmínkou je vědět, k čemu jsou jednotlivé funkce a co znamenají různé zkratky. Pokud to víte, vůbec nepotřebujete manuál, vše nastavíte intuitivně. Odstrašujícím příkladem je třeba manuál Graupner, tlustý jako telefonní seznam... ono v podstatě všechny vysílače jsou s tou složitostí na tom dost podobně.

Fmode_spektrum-1

3. Spektrum je jen v angličtině (a dalších několika jazycích).

Ano, i tohle považujeme za výhodu. Tím, že do vysílače nejde nic nahrát jinak než oficiálním updatem, staženým přímo z webu Spektrum-rc.com, je zaručena bezproblémová dokonalá funkčnost software. Pokud by mohl každý druhý, který si myslí, že tomu rozumí, něco do vysílače naprogramovat, mohly by se tyto chybně fungující aktualizace rozšířit a bylo by zaděláno na problémy. Spektrum je jako Apple - není otevřený, není pro šťouraly, ale perfektně funguje. (pozn. autora - jako tento 3 roky starý Macbook Pro, na kterém píšu a který běží bez jakékoliv údržby na uživatelské úrovni stále stejně svižně jako když byl nový, což se nedá říct o stroji s windows7, který máme v obchodě, a který po pouhých 7 měsících budeme muset asi vyhodit (přeinstalovat), protože startuje 5 minut :-) Takže - pokud je vaším hobby něco pitvat a mít nad tím absolutní kontrolu, určitě si Spektrum nekupujte - je pro lidi, kteří ho chtějí používat k tomu, k čemu je určený - řídit s ním modely.

SPM_vyber-1

4. Bez systému Spektrum si nezalétáte s mnoha fantastickými modely.

Značka Spektrum spadá do gigantu Horizon Hobby, což je největší modelářská firma na světě. Spadají pod ní značky letadel E-Flite, vrtulníky Blade, elektronika Dynamite a tak dále. A pod značkou E-Flite vyrábí Horizon Hobby velké množství kvalitních modelů, které jsou osazeny přijímači Spektrum v tzv. BNF verzích. Ano, některé modely jsou i bez přijímačů, ale ubývá jich a vždy jdou na trh nejprve BNF modely a až potom PNP. Prakticky skoro všechny nové modely v BNF verzi jsou s přijímačem s vestavěnou stabilizací AS3X, která naprosto dokonale funguje a dokonce ji začínají obdivovat i zarputilí odpůrci těchto elektronických vychytávek - vůbec totiž nepoznáte, že tam je - netaháte se s ní o řízení a neřídí za vás - jen odfiltruje nárazy větru, takže se razantně zvýší počet dní v roce, kdy lze létat a mít z toho radost (protože létat lze skoro vždy, otázkou je, zda to za to stojí)

SPM_vyber-3

A další třídou modelů, kde Spektrum potřebujete, jsou mikro modely. Horizon hobby je průkopník této kategorie do městkých parků a na malé plochy, tyto modely mají přijímač, regulátor otáček a obvykle dvě serva na základní desce, takže fungují pouze s vysílači Spektrum (případně tzv. hack moduly do jiných typů vysílačů - což nedoporučujeme používat). Whipit, Mikro Mustang, Micro Carbon Cub, Thunderbolt, Pitts a spousta dalších modelů nebo třeba akutální fantastický X-VERT - chcete je létat? Musíte mít Spektrum.

5. Bez systému Spektrum si nezalétáte s vrtulníky Blade.

Segment hobby vrtulníků se velmi, ale velmi pročistil - zbývá prakticky jediná značka a to Blade, spadající pod Horizon Hobby. Chcete létat 3D mikro vrtulníky typu Nano CPS, univerzální dvoustovku nebo dvěstětřicítku? Musíte mít Spektrum, protože nezbytný řídící software pro let vrtulníku je obsažen v přijímači, tak proč si kupovat RTF verze s jednoduchými vysílači, když můžete mít všechny modely v cenově dostupné DX6? Navíc mají začátečnické modely tzv. systém SAFE, který pomáhá v začátcích.

SPM_vyber-5

6. Spektrum není drahý.

Nejlevnější plnohodnotná souprava DX6e, která má 6 kanálů a stejný software jako všechny vyšší modely a můžete s ní řídit prakticky všechny BNF modely E-flite a Blade, včetně dronů. Řeknete si, no jo, ale vždyť ten FrSky má o hromadu víc kanálů a umí toho o tolik víc a za nižší cenu. Naše odpověď: vy jste nečetli tento článek?

7. Jak je to spolehlivostí?

Spolehlivost Spektrum je skoro 100%. Ano skoro, vyskytují se problémy, aktuálně máme třeba v reklamaci jednu DX6e, kde je vadný vysílací modul - modul vyměníme a vše pak funguje, jak má. Závada se navíc projevuje postupně, takže hned nemusíte model rozbít. Z mnoha set kusů Spektrum prodaných každoročně v ČR jsou jen jednotky  kusů na reklamaci Podle nezávislých testů jsou na tom všechny značkové RC soupravy se spolehlivostí přenosu prakticky stejně s jedinou výjimkou, a tou je Futaba, která je o řád spolehlivější než všichni ostatní - chcete dlouhou životnost vysílače a 100% spolehlivost pro řízení drahých modelů? Máte jedinou volbu a tou je Futaba. Ono se totiž občas padá i s tím (hlavně u nás) vyzdvihovaným Jeti...

8. Proč si vybrat něco jiného.

Futaba - pokud chcete maximální spolehlivost a vysokou životnost. Má však méně komfortní nastavování a u levnějších typů displeje s (na dnešní dobu) příšerným rozlišením. 

Jeti - velmi kvalitní dílenské provedení od české firmy, ale pro rekreační využití až moc. Vhodné pro profi a poloprofi a závodníky.

Multiplex a Graupner - kupte si je, pokud je vašem okolí někdo, kdo je má a pomůže s nastavením, nebo se vám prostě líbí, ovšem opět - nevidíme moc důvodů, proč by měl začátečník začínat zrovna s těmito značkami, jejich zlatá éra je dávno pryč - před 15 nebo 20 lety.

Hitec - nevidíme jediný důvod, proč byste si to měli kupovat...

FrSky, Flysky, Turnigy - jak bylo uvedeno nahoře, jsou pro ty, kdo chtějí spoustu kanálů a neomezené možnosti programování za málo peněz. Ideální jsou třeba pro řízení složitých modelů kamionů a stavebních strojů. Upozorňujeme, že programování není pro každého a dost lidí po vyzkoušení odchází k jiné značce, případně časem z prvotního nadšení vystřízliví a zjistí, že vlastně ty funkce vůbec nepotřebuje a vlastně mu stačí 6 kanálů a stopky. Máme zkušenost, že čím lépe člověk umí létat, tím méně používá funkcí vysílače. Používat letové režimy a hromady mixů na Betě 1400 je k ničemu, letový projev to nevylepší.