Avro Shackleton AEW.2 (1:72)

Kód: AF-A11005
Značka: Airfix
1 559 Kč
Skladem (1 ks)

Plastikový model letadl Airfix A11005 - letadlo Avro Shackleton AEW.2 v měřítku 1:72 ke slepení. Stavebnice obsahuje 245 dílků, rozpětí 508 mm, obtížnost 3.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Díky schopnosti namontovat hlídky až na dvanáct hodin poskytoval Rolls-Royce Griffon Avro Shackleton AEW.2 poháněný Rolls-Royce Griffon a poskytoval britskou vzdušnou ochranu včasného varování téměř 19 let. Po stažení HMS Ark Royal a jejího komplimentu s letadly Gannet AEW byly radarové jednotky Gannet jednoduše odstraněny a připevněny pod přední trup nové verze AEW Shackleton.

Shackleton, který sledoval svou linii zpět k slavnému bombardéru Avro Lancaster, byl dálkovým námořním hlídkovým letounem, který byl používán primárně na protiponorkových operacích, ale byl také vyžadován k provedení řady dalších rolí. Při vstupu do služby RAF v roce 1951 byla většina Shackletonů poháněna mohutným motorem Rolls Royce Griffon a byla posledním letadlem v proslulé řadě čtyřmotorových bombardovacích letadel, které navštívily službu Royal Air Force.

Když britská vláda vydala plány svého záměru vyřadit HMS Ark Royal, námořnictvo se obávalo, že by jejich lodě ztratily důležitou schopnost včasného varování ve vzduchu, což prostě nebylo možné. Řešením bylo umístit radarové jednotky používané na Fairey Gannets od Ark Royal Royal do draku věrohodných Avro Shackletons a přestože to byly zjevně pozemní letouny, působivá vytrvalost Shackleton by výrazně zvýšila efektivitu palubních schopností včasného varování.

Dvanáct draků Shackleton bylo převedeno na standard AEW Mk.2 a provozováno v barvách č. 8 letky, původně v RAF Kinloss na začátku roku 1972. Po dokončení významných prací na posílení dráhy v nedalekém RAF Lossiemouth se Shackletons přesunuli do Lossiemouth v srpnu 1973, kde zůstali, dokud se jednotka nakonec nerozpadla v roce 1991.

Doplňkové parametry

Kategorie: Kity letadla
Měřítko modelu: 1:72
Období: 60. - 70. léta