McDonnell F-4J VF-84 Jolly ROgers (1:48)

Kód: AC-12305
Značka: Academy
1 229 Kč
Skladem (1 ks)

Academy plastikový model letadla McDonnell F-4J VF-84 Jolly Rogers v měřítku 1:48 ke slepení.

Detailní informace

Detailní popis produktu

F-4 Phantom II, vyvinutý americkou konstruktérskou společností McDonnell Douglas, je dvousedadlový nadzvukový stíhací bombardér do každého počasí. Do služby vstoupil během šedesátých let a dodnes je považován za jedno z nejslavnějších letadel v dějinách vojenského letectví. Původní projekt vznikl speciálně pro potřeby amerického námořnictva, ale nakonec ho používaly všechny americké složky a dosáhl značných komerčních úspěchů i v dalších zemích po celém světě.

Původní verze navržená pro námořnictvo prošla prvním vylepšením v roce 1966, kdy byla zahájena výroba Phantomu F-4J, který dostal nové systémy zlepšující jeho bojové schopnosti při vzdušných soubojích a útocích na pozemní cíle. Výraznou proměnou prošla i avionika a letoun dostal také inovativní systém řízení palby se schopností "look-down/shoot-down" (možnost útočit z výšky na cíle proti pozadí země). Díky dvojici vylepšených silných proudových motorů General Electric J-79-10 dokázal nový Phantom dosáhnout maximální rychlosti 1240 uzlů. Právě rychlost, tah a spolehlivost byly hlavní přednosti Phantomu II, které dokázaly vyvážit i jeho horší manévrovatelnost zapříčiněnou velkými rozměry letadla.

Fighter Squadron 84 nebo VF-84 byla letecká jednotka amerického námořnictva . Původně byla založena 1. května 1944, byla zrušena 8. října 1945. Byla to první squadrona amerického námořnictva označená jako VF-84. Přestože byl VF-84 v červenci 1945 reformován jako letka F6F Hellcat , válka skončila, když byla ještě ve výcviku. Zatímco v Pacifiku bylo VF-84 připsáno 92 sestřelů za ztrátu 4 letadel a z devíti pilotů letky se stala esa.

Doplňkové parametry

Kategorie: Kity letadla
Měřítko modelu: 1:48
Období: 70. - 80. léta