World of Warships 46503 - U.S.S. ESSEX (1:700)

Kód: IT-46503
Poslední šance
Značka: Italeri
990 Kč
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Plastikový model Italeri 46503 - World of Warships - U.S.S. ESSEX v měřítku 1:700. Délka modelu je 378 mm, obtížnost 3.

Detailní informace

Detailní popis produktu

U.S.S. Essex (CV-9) měl být prototypem a vedoucí lodí slavné třídy Essex, z nichž bylo v letech 1941 až 1950 dokončeno celkem 24 lodí. Konstrukce této třídy měla za cíl zvětšit velikost letu i hangárové paluby. Tato plavidla měla také lepší pancéřovou ochranu než jejich předchůdci, lepší vybavení pro manipulaci s municí, bezpečnější a větší palivovou kapacitu a účinnější zařízení pro kontrolu poškození.

U.S.S. Essex byl položen 28. dubna 1941 společnostmi Newport News Shipbuilding and Dry Dock Co. Do provozu byl uveden až o 19 měsíců později, 31. prosince 1942, kvůli zrychlenému stavebnímu úsilí po útocích na Pearl Harbor.

Essex sloužil v několika úkolech v tichomořském divadle druhé světové války. To zahrnovalo Task Force 58, během útoku na hlavní japonskou námořní základnu v Truku, bitvu u Leyte v Perském zálivu v Task Force 38, která je považována za největší námořní bitvu té doby. Útok na severní filipínské ostrovy, kde byla zasažena útokem kamikadze. Essex také podporoval útoky na japonské pozice poblíž hlavních ostrovů a neutralizoval veškeré zbývající japonské vzdušné síly v rámci přípravy na přistání.

Po druhé světové válce bylo nařízeno inaktivaci do Bremertonu ve Washingtonu a nakonec bylo vyřazeno z provozu a odesláno do rezervy v lednu 1947. Prošlo modernizačním cyklem, kde byla instalována nová pilotní kabina a zjednodušená nástavba. Poté byla znovu uvedena do provozu 16. ledna 1951.

Essex sloužil jako vlajková loď pro Carrier Division 1 a Task Force 77 během korejské války a poskytoval přímou leteckou podporu spojeneckým jednotkám. V té době sloužil na lodi Neil Armstrong - budoucí astronaut. Po válce měla několik úkolů v Pacifické flotile, Atlantiku a Středozemním moři.

V roce 1961 bylo Essexu nařízeno poskytnout leteckou podporu bombardérům sponzorovaným CIA během Invaze do zálivu prasat. Tuto misi však prezident Kennedy na poslední chvíli přerušil a posádka Essexu byla zavázána mlčenlivostí. Byla také součástí americké flotily prosazující „karanténu“ Kuby během kubánské raketové krize v říjnu 1962.

V roce 1968 Essex asistovala v misích Apollo - byla hlavním nosičem pro zotavení Apolla 7. Nosič byl nakonec vyřazen z provozu 30. června 1969 na Boston Navy Yard, po téměř 23 letech aktivní služby v americkém námořnictvu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Kity lodě a ponorky
Měřítko modelu: 1:700
Období: 2. sv. válka
Položka byla vyprodána…