Servis modelů a příslušenství

Provádíme údržbu a opravy RC modelů a příslušenství - především námi podporovaných značek Traxxas, Arrma, Losi, HPI, LRP, Hobbytech, Axial a letadel E-Flite, Hobbyzone, Blade atd. Můžeme i repasovat motory např. v akunářadí a podobně - vše po předchozí domluvě na zakázku.

 

servis

Jak připravit model na servis?

Pokud selhaly veškeré pokusy o zprovoznění modelu, nezbyde jiná možnost, než ho poslat k nám na servis. Model odešlete na naši adresu RC-ZOOM.cz, Rybníčky 59, 33901 Klatovy. Dejte nám prosím předem vědět emailem.

Předpokládá se, že jste s námi problém konzultovali, takže víte, co poslat. Pokud je vadná nějaká část, stačí poslat daný díl (servo, regulátor atd.) Pokud nevíte kde je problém, musíte poslat celý model a to v kompletním balení - model, vysílač, akumulátor, případně i setový nabíječ, prostě kompletní balení, problém může být i v příslušenství (např. pokud nemáte jak změřit napětí baterie, zda nabíječ nabíjí a podobně). 

Model pošlete vyčištěný a suchý, neposílejte auto, které jste právě vyčistili wapkou, nechte ho uschnout. V případě, že nemáte jak model vyčistit, jeho vyčištění je zpoplatněno paušálem 100,- Kč. Do zásilky přiložte vaše údaje, kopii dodacího listu nebo faktury, pokud si myslíte, že to je na reklamaci a také popis závady, pokud není předem poslaný e-mailem. 

Specializujeme se na tyto značky modelů, které u nás lze servisovat: 

Letadla: MPX, vše od Horizon Hobby, Pelikán a další - u letadel je všechno dost podobné a dá se nahradit a opravit více způsoby, takže s letadly problém není.
Vrtulníky: pouze Blade, jiné značky neděláme a nemáme na ně náhradní díly
Lodě: podobné jako u letadel, především Proboat a Joysway
Drony: Blade, Traxxas, Yuneec - Yuneec neservisujeme sami, dělá to přímo Astramodel, proto je pošlete přímo k nim, je tam i jiná sazba za servisní úkony.
Auta: Traxxas, ECX, Losi, Vaterra - plná podpora, většina náhradních dílů ihned k dispozici. Himoto, Axial, HPI, LRP, Maverick - také lze, ale upozorňujeme, že může být problém s dostupností dílů. Servis ostatních značek je nutné předem konzultovat - lecos lze vyřešit i nainstalováním alternativní výbavy.
RC soupravy: Spektrum, Futaba, Hitec, Graupner, Multiplex. Neděláme JETI, FrSky, Turnigy a další, které nemáme v nabídce. 
RC vybavení a nabíječe: dle domluvy.

Nejčastější závady a jejich řešení

V případě, že si myslíte, že s vaším modelem něco je, v první řadě si znovu prostudujte manuál, většina závad jsou snadno odstranitelné banality.

Prodáváme jen spolehlivé a kvalitní věci, jejichž poruchovost je malá. Pokud na nic nepřijdete, nejprve nám napište, vyhnete se tak posílání do našeho servisu a nákladům s tím spojených. K u nás koupeným modelům poskytujeme poradenství zdarma, pokud jste model koupili jinde, prosím obraťte se na vašeho obchodníka. Pokud vám poradit neumí, příště si model kupte u nás :-)
Máte sofistikovaný RC model, ne hračku, proto se nad tím zamyslete - posunete se ve znalostech dál a příště si poradíte. Nebojte nic rozebrat (kromě dronů Yuneec) jsou to modely a jsou na uživatelské zásahy připraveny.

- V případě, že se po přečtení manuálu nepovedlo závadu odstranit zkuste ještě toto:

- Zkuste to vypnout, odpojit baterii a znovu zapnout - vyřeší se tím až překvapivě hodně problémů.

- Zkontrolujte napětí pohonných baterií a napětí baterií ve vysílači (ano, i nové baterie do vysílače mohou být vybité a vysílač nebude fungovat).

- Nejprve model důkladně zkontrolujte a zbavte všech nečistot. Zaseklý schovaný kamínek může způsobit pěknou paseku.

- Zkontrolujte správné zapojení všech elektrických kontaktů, např. po jízdě ve vlhku můžou konektory zoxidovat a ztratit kontakt.

- Zkontrolujte neporušenost veškeré kabeláže.

- Pokud model vůbec nereaguje, je možná chyba spárování vysílače s přijímačem - znovu spárujte dle návodu

- Pokud auto zatáčí, ale nereaguje na plyn, je třeba znovu zkalibrovat regulátor otáček.

- Pokud jede jen vpřed a necouvá, nebo naopak, může být špatně nastavený regulátor otáček - resetujte nastavení.

- Pokud auto jede, ale nezatáčí, nebo zatáčí špatně, je chyba v servu řízení nebo pákách řízení.

- Pokud auto jede, ale píská a má špatnou akceleraci, zkontrolujte správné seřízení třecí spojky.

- Pokud servo řízení vrčí, ale kola nezatáčí nebo zatáčí špatně, strhli jste v něm ozubená kola.

- Pokud servo reaguje a otáčí se správně, ale kola se otáčí pomalu nebo málo, zkontrolujte, zda je správně utažená pružina servo saveru (pokud umožňuje utažení)

- Pokud auto jede špatně, opět - zkontrolujte ložiska a pohyblivé součásti, zda nejsou znečištěné.

- U dronů a letadel zkontrolujte tlačítka trimů, obzvlášť u plynové páky, případně resetujte řídící jednotku a gyroskop.

Záruční a mimozáruční servis

Co poslat k reklamaci a co k mimozáruční opravě? Následující řádky vám napoví zda má smysl reklamovat, nebo rovnou objednat náhradní díly.

Modely létající:

Zde je to jednodušší, vzduch má poměrně stálou hustotu, obvykle se nebourá. Pokud je model havarovaný, na reklamaci čehokoliv na něm můžete zapomentout, s jedinou výjimkou a tou je vysílač, pokud nebyl ve styku s vodou. Motory, regulátory a serva u nehavarovaných modelů bez problémů opravujeme a měníme, pokud nepřesáhly morální životnost, která může být kratší než záruční doba.

Modely lodí:

Opět bez větších problémů, kvalitní RTR sety musí vydržet dlouhý provoz, pokud jsou správně udržovány a např. nenecháte v lodi vodu a část vybavení zrezne. Jízda na moři je na vlastní riziko a případná reklamace nefunkční elektroniky prakticky nemožná - koroze od mořské vody se vždy pozná. Reklamovat nelze stejnosměrné motory, pokud od zakoupení uplynulo více jak 6 měsíců, nebo je motor prokazatelně opotřebovaný.

Drony:

Pokud nebyl havarovaný, tzn. nenese žádné stopy styku se zemí jinde než na podvozku, je možné bez problémů reklamovat vše s výjimkou stejnosměrných motorů. Pozor na namotaná vlákna na hřídelích pokojových dronů - spolehlivě motor odejde. Pokud byl dron jakkoliv nabouraný  - i převrácení na zemi a je viditelně odřený atd. nelze na něm již uplatnit jakoukoliv záruční opravu s výjimkou vysílače.

Modely aut:

Zde je situace nejsložitější. Nemáme žádnou kontrolu nad tím, jak s modelem jezdíte, proto předpokládáme horší zacházení a běžnou údržbu, než by mělo být. Modely hrubé zacházení bez problémů snesou, ale prostě musíte počítat s tím, že se něco může pokazit nebo rozbít a budete si muset koupit náhradní díly. Pokud to neakceptujete, model auta si nekupujte. Auta jsou voděodolná, ale nejsou to ponorky - pokud se s modelem prokazatelně jezdilo ve sněhu, vodě a blátě, nemůžete již na něm reklamovat nic s výjimkou vysílače. Spálené motory a regulátory lze akceptovat k reklamaci jen u nejvýkonnějších modelů typu Traxxas X-MAXX, kde se předpokládá, že budou jezdit v extrémních terénech.

Reklamovat (s vysokou pravděpodobností úspěšně, pokud nebyly pod vodou) na autech lze:
Vysílače a přijímače
Baterie ihned po zakoupení
Stejnosměrné regulátory crawlerů a expedičních aut
Regulátory a střídavé motory nejvýkonnějších modelů
Elektronické části serv řízení

O reklamaci se ani nesnažte u těchto závad a rovnou si objednejte náhradní díly, ušetříte čas i peníze:
Jakékoliv mechanické poškození (pozor na zimu a mráz - plasty jsou křehčí a snadněji prasknou)
Stejnosměrné elektromotory a regulátory (může dojít ke spálení vlivem přetížení)
Prasklé převody serv řízení
Opotřebovaná kola a pěnové výplně
Baterie déle po zakoupení kromě Traxxas iD, nabíjených iD nabíječi

Elektronika a RC vybavení

Reklamovat (s vysokou pravděpodobností úspěšně, pokud nebyly pod vodou) lze:
RC soupravy a přijímače, moduly
Serva ihned po zakoupení před montáží do modelů (otestujte co nejdřív)
Regulátory a motory ihned po zakoupení (otestujte co nejdřív)
Ostatní elektroniku neuživatelsky modifikovatelnou (FPV, měření atd.)
Akumulátory ihned po zakoupení

O reklamaci se ani nesnažte, ušetříte čas i peníze:
Regulátory otáček, kromě přímo určených ko konkrétních modelů (spálený nadměrným odběrem proudu nebereme)
Totéž u elektromotorů
Totéž u serv a dalšího vybavení
Jakékoliv elektronika vymontovaná z BNF a RTF modelů (může se předpokládat předchozí náraz)
Již použité akumulátory

Velmi problematické je řešení reklamací havarovaných modelů po údajném výpadku řízení a ztrátě kontroly nad modelem. Pokud se jedná o model drahý, je to jistě extrémně nepříjemné. Nelze však v žádném případě požadovat úhradu modelu po závadě vysílače - drahé modely si můžete pojistit. Pokud létáte s drahými modely, pořiďte si vysílač Futaba s modulací FASSTest - riziko pádu snížíte na absolutní minimum. Vždy je třeba počítat s tím, že model může havarovat. Pokud se s tím nechcete smířit, bude lepší s modely nelétat.