!!! Prodejna Klatovy - v červenci a srpnu bude otevřeno pouze v pondělí 9:00 - 17:00. Objednávky z eshopu v červenci a v srpnu odesíláme pouze v pondělí !!!

Jak jezdit s RC auty a nerozbít je?

Stává se nám docela často, že zákazníci nosí na servis všelijak poškozené modely RC aut a tato poškození vznikla jen a pouze nesprávným používáním. Jak se tomu vyvarovat vám poradíme v následujícím přehledu, který si pozorně přečtete celý. Nejsou zde obrázky, aby vás nevyrušovaly od důležitých informací.

1. model auta, ať sebekvalitnější, se vždy může provozem nějak poškodit a je nutné ho následně nechat opravit, což vždycky nějakou korunu stojí. Skutečně množství závad u námi prodávaných kvalitních modelů, které jsou uznatelnou reklamací, je minimum, blížící se nule. Pokud to nechcete akceptovat, tak si model auta raději nepořizujte, nebo s ním jezděte na upravených plochách podle dopravních předpisů - pak se vám nikdy nerozbije. Pokud si koupíte v autosalonu skutečné běžné sériové motorové vozidlo a pojedete s ním po dálnici celou cestu z Prahy do Brna na dvojku 130 km/h, nebo se s ním pokusíte zajet nejlepší čas na RZ Barum Rally, s největší pravděpodobností ho také rozbijete a nebude vám opraveno zadarmo. S RC modely je to stejné - rada první - používejte modely přiměřeně jejich konstrukci.

2. nikdy nezatáčejte volantem ovladače v případě, že jsou kola modelu nějak zablokovaná - například mezi kameny, kořeny, ale třeba také u těžších modelů na velmi přilnavém povrchu. Obzvlášť se to týká expedičních modelů a crawlerů, které nejsou osazeny součátkou, tlumící nárazy, tzv. servosaverem. Pokud to budete dělat, v nejlepším případě poškodíte páku serva, která se vymění snadno a levně, v horším případě poškodíte převody serva, což se dá také poměrně levně vyměnit (ale pozor - na některá serva se náhradní převody nedodávají), v ještě horším případě spálíte celé servo a v úplně nejhorším (a naštěstí výjimečném) případě způsobí zkratované servo poškození BEC obvodu v regulátoru a třeba i přijímače. 

Nikdy nezatáčejte koly expedičních modelů a crawlerů v obtížném terénu, pokud auto stojí a vy nevidíte na kola. V případě, že je nevidíte, chovejte se tak, jako by kola byla zablokovaná.

3. nikdy nepřidávejte plyn, pokud auto nemůže jet dopředu, nebo couvat - tedy je před ním nějaká překážka, která nejde přejet. Typicky to dělají děti - najedou do zdi, do stromu a dají plný plyn. Modely, vybavené prokluzovou spojkou (všechny rychlé modely, které prodáváme) to ještě nějak snesou, i za cenu spálení spojkové lamely. Snesou to obvykle i expediční auta, která mají spojku také, ovšem opět pro crawlery s přímým náhonem to může být osudné. V lepším případě se ukroutí hnací hřídele někde u kardanů, v horším případě se spálí vinutí motoru, a opět v případě nejhorším motor ve zkratu může poškodit regulátor otáček, což je potom oprava za třetinu ceny nového modelu! Pozor, toto se týká i nejmenších expedičních modelů v měřítku 1:24.

4. nikdy nejezděte v mokru, pokud nechcete nést případné následky. Žádný model není 100% vodotěsný, jsou pouze voděodolné a jízda v mokru je pouze na vlastní riziko. Riziko poškození je u našich modelů minimální, ale existuje - může se zkratovat regulátor, natéct do serva řízení, do přijímače. Po jízdě v mokru je nutné model důkladně vysušit a namazat, péči věnujte vodě v pneumatikách. Máme k tomu samostatný článek zde. Uvědomte si, že vysílače obvykle (výjimkou je třeba Spektrum DX5 Rugged) nejsou voděodolné, takže můžete jezdit v lijáku, ale schovejte si vysílač do sucha.

5. nikdy nejezděte s těmi modely tzv. "jako blázen". Obzvlášť auta se střídavými motory mají obrovský přebytek výkonu, který se při zběsilém přidávání plynu musí někam přenést - platí zde beze zbytku zákon zachování energie. Watty z baterií se přenesou do poloos, diferenciálů, spojkové lamely, pneumatik a všechny tyto součásti se můžou poškodit, ukroutit, rozlámat a podobně a všechny náhradní díly si prostě musíte koupit. Jezdíte "jako blázen"? Proč ne, od toho ty modely máme a pak neblbneme v silničním provozu, ale je třeba počítat s tím, že zaplatíme sem tam nějakou opravu.

6. věnujte náležitou péči bateriím - do pouzder LiPol se může dostat voda, písek a nadělat tam paseku - korozi, písek může prodřít obaly článků, proto si dobře utěsněte vstupy kabelů např. silikonem, pokud tak nejsou upraveny z výroby. Kontolujte, zda baterie nejsou poškozeny, proraženy. Pozor - NiMH články (válečky) v některých typech baterií jsou pouze z papíru (lepenky). Pokud se do takové baterie dostane voda (nateče pod smršťovací fólii, způsobí rozmočení obalu článků a baterie se může zničit. Baterie - NiMH i LiPol jsou spotřební materiál s omezenou životností a je třeba počítat s tím, že při náročném použití v RC modelech se rapidně zkracuje jejich životnost. Škodí jim časté rychlé střídání zátěže - jízda brzda/plyn a úplně nejhorší to je u lodí, které skáčou na vlnách, kdy se proudové odběry omění o desítky ampér v řádu sekund - to způsobí rychlou smrt většině i kvalitních baterií. Nemáme žádnou kontrolu nad tím, jak baterie používáte a zda se o ně správně staráte, proto je lze s úspěchem reklamovat pouze do 30 dnů od nákupu - pokud s tím nesouhlasíte, raději si model nepořizujte. LiPol baterie, které prodáváme, snesou stovky nabíjecích cyklů, ale jejich nesprávné použití, nabíjení, skladování může počet cyklů snížit na desetinu i méně. Existuje výjimka - Spektrum Smart. 

7. model pravidelně čistěte - a pozor, čištění z venku se nepočítá - jestli máte čistou, nebo špinavou karoserii nebo podvozek zespodu je úplně jedno. Klíčové pro dlouhou životnost modelu a součástek je udržovat v čistotě a namazané vše, co se na modelu hýbe - tedy ložiska, kardany, kulové čepy, tlumiče, převody - prach a písek působí jako "šmirgl" papír a po čase spolehlivě způsobí vůle nebo nějaké ložisko zadře.

8. nikdy nejezděte v zimě nebo v mrazu stejným způsobem, jako když je teplo. Modely mají součásti z kompozitních plastů, které při nízkých teplotách pod 5 stupňů výrazně křehnou a po nárazu mohou snadno praskat. Proto pozor na to!

9. stejnosměrné motory (ty se dvěma dráty) jsou spotřební materiál s omezenou životností (která závisí na způsobu jízdy). Motory je nutné tzv. zajet - prvních pár desítek minut jezdit zvolna a plynule, aby si dobře sedly uhlíky na komutátor. Pokud to neuděláte, můžete výrazně snížit životnost motoru. Stejnosměrné motory jsou na modelu spotřební materiál a lze je reklamovat pouze v případě, že nefungovaly od začátku, nejčastěji výrobní chybou, což se ale prakticky nestává. 

10. nikdy model nepůjčujte někomu, koho předem neseznámíte s předchozími body - velké množství závad způsobí právě tito jedinci. 

Máme velké množství zkušeností při diagnostice závad na modelech a viděli jsme prakticky všechno, takže si při zadávání oprav prosím nevymýšlejte, spolehlivě poznáme, jaké poškození je výrobní vada a jaké nesprávné použití. Pokud budete dodržovat předchozí desatero, snížíte možnost závady na minimum.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení