Jak vybrat stříkací pistoli na airbrush

Trochu jsme rozšířili naši nabídku airbrush pistolí Fengda a obzvlášť pro začínající uživatele již může být problém vybrat tu správnou, proto neuškodí pár řádek, které mohou pomoci s výběrem. Proč máme hlavně Fengdu? Protože má výborný poměr kvality a ceny pro hobby použití a to je to, co nás i vás zajímá. Profi uživatelé jistě budou používat ještě lepší značky, ale na to jsou specializované obchody. Našemu zaměření na širokou modelářskou obec Fengda přesně sedí. 

První rozlišení je na pistole s vnějším a vnitřním mísením barvy se vzduchem a na pistole jednočinné a dvojčinné. Jednočinné pistole jsou většinou vlastně jen jednoduché fixírky bez regulace, je to v podstatě obdoba barevných sprejů, dělá je kde kdo, v nabídce máme Revell a Humbrol (věčně nedostupný). Zde vidíte schema, jak to funguje - vlevo je jednočinná pistole se spodním plněním tzv. fixírka, vpravo pistole s vnitřním mísením barvy - ta může být jednočinná i dvojčinná.

airbrush_schema

Tyto pistole fixírky se hodí pro skutečně občasné použití nebo na větší plochy, např. karoserie modelů aut, RC letadla, kdy se stříká podle šablon a podobně. Mají vesměs spodní plnění barvou, kdy se barva nasává podtlakem, takže je vyšší spotřeba barvy a složitější změna odstínu. jejich výhodou je ale praktická nezničitelnost a snadné čištění, jsou vhodné i pro děti. Na spodní fotce vidíte detail hlavy pistole Revell Beginner, kde se množství barvy nastavuje vytočením spodní trubičky do proudu vzduchu.

airbrush_pistole-2

A zde potom detail Revell Standard class, kde již je jehla s regulací průtoku, jen ručně nastavitelná. Tato pistole má také vnější mísení. Poskytuje lepší výsledky, ale opět je jen na větší plochy případně je možné maskování.

airbrush_pistole-1

Již bylo zmíněno, že tyto pistole jsou obdobou barevných sprejů - ano, spreje vůbec není nutné zatracovat, jsou výborné pokud stříkáte větší plochy a jen občas, nebo prostě nechcete další "krám do baráku" jak se říká. V nabídce nyní máme barevné spreje Humbrol, Revell, vynikající podkladové spreje Citadel, laky Gunze a spreje na karoserie RC aut a polystyren a pěnové hmoty. Velkou výhodou sprejů je rychlost práce a to, že nemusíte po práci nic čistit.

Fengda_105

Pokud to myslíte s modelařinou a airbrushem vážněji, pořiďte si pistoli tzv. dvojčinnou, která má oddělené dávkování vzduchu a barvy. Stlačením spouště se přidává vzduch, tažením vzad se otevírá tryska, vlastně se zatahuje jehla, která trysku zezadu uzavírá a tím se přidává barva. Pistole ve tvaru pera jsou nezávisle dvojčinné, můžete dávkovat hodně barvy a málo vzduchu, pistole se spouští, které vypadají jako pistole (viz nahoře) mají ovládání spřažené, tzn. malé stlačení spouště málo vzduchu a málo barvy a naopak.

Fengda_800

Důležitým parametrem je velikost trysky, která je u hobby pistolí od 0,2 do 0,5 mm s tím, že střed 0,3 nebo 0,35 mm je univerzál. Tuto velikost volte, pokud chcete jen jednu pistoli. Sice s ní neuděláte tenké linky pod 2mm, ale na vše ostatní vyhoví, i na větší plochy. 0,25 je na detaily a tenké čáry a 0,5mm na větší plochy. V našem eshopu to máme rozdělené a v názvu je i využití. Univerzální pistole máme i v sadách s tryskami a jehlami na výměnu. Fengda má v nabídce desítky kombinací, ale pro běžné uživatelel je to nepřehledné, proto jsme do nabídky zařadili jen to, co má smysl, např. tam není pistole s velkou nádobkou a 0,25 mm tryskou atd.

Trysky navíc mohou být šroubovací na závit, ty má většina levnějších typů a tzv. samocentrovací, která se jen vloží do konusu a zajistí šroubovacím krytem. Zde vidíte detail samocentrovací trysky.

airbrush_pistole-5

Důležitým parametrem je také způsob plnění, v nabíde jsou tři typy - spodní, boční a horní.

Fengda_130_solo

Pistole se spodním plněním barvou mají nádobku pod pistolí, barva se nasává podtlakem. Výhoda tohoto typu je možnost snadné výměny barvy - můžete mít několik kalíšků a jeden s ředidlem, vždy nasadíte ředidlo, profouknete, nasadíte jinou barvu a pokračujete. To se hodí třeba při malování. Nevýhoda je vyšší spotřeba barvy a nemožnost stříkat velmi nízkým tlakem, barva se prostě nenasaje.

Druhým typem je plnění horní, gravitační, barva stéká na jehlu z horní nádobky, nebo jen kalíšku. Výhodou je nízká spotřeba barvy, u pistolí s kalíškem snadná změna barvy. Nevýhodou je obtížná změna barvy u šroubovacích kalíšků, barvu si nelze nechat na další použití. Výhodou je univerzálnost, máme pistole s 2 ml kalíškem na detaily, to je Fengda 135 ale také pistoli se 100 ml kalíškem a tryskou 0,5mm na velké plochy RC modelů.

airbrush_pistole-6

Kombinací obou je tzv. boční plnění např. Fengda 134, kdy je nasávací otvor na boku, takže můžeme dát kalíšek i nádobku. Někteří výrobci potom nabízí pistole s otočnou hlavou, kam jde nasadit horní kalíšek a po otočení hlavy o 180° spodní nádobka. Typ s bočním plněním je opravdu univerzální, ale cokoliv univerzálního obvykle nedosahuje kvalit jednoúčelové věci, proto dobře zvažte, k jakému účelu pistoli potřebujete, pokud jen občas, může to být dobrá volba. Boční plnění má totiž výhody i nevýhody obou předcházejících typů.

fengda_134K-1