Jak začít létat s RC modely letadel? Aktualizace pro rok 2021

Začíná nám nová letecká sezóna, první v divné době. Létání s RC modely je perfektní příležitost pro odreagování se od debilních televizních a internetových zpráv, které melou stále dokola to samé a straší nás, že když neumřeme na Covid, tak zcela jistě na něco jiného. Při jejich sledování člověk nabyde dojmu, že svět skončí za rok, maximálně za dva roky. A co, aspoň se bavte, s koncem světa stejně nic nenaděláte.

- jak začít s létáním s rádiem řízenými modely. Tenhle článek přinášíme pravidelně každý rok, přečtěte si předchozí verze a zjistíte, jak se to vyvíjí. 

AeroScout S

V letošním roce moc novinek není, spíš to je tak, že kdo koupí teď, tak létat začne a kdo ne, tak si počká, protože přerušení dodavatelských řetězců je tak závažné, že to co mělo být v dubnu, tak bude v červenci a to co mělo být v červenci, bude možná na Vánoce. Takže neváhejte s nákupem. Navíc kvůli pádu kurzu koruny nás čeká zdražení. 

Upozorňujeme na to, že tento článek je na téma jak začít létat s modely, nikoliv jak začít modelařit. To je totiž něco zcela jiného. Článek je pro lidi, kteří se létáním chtějí bavit, nemají čas na neúspěšné pokusy a nechtějí modely stavět.

Nejlépe uděláte, když přijedete do naší prodejny v Klatovech, kde vám vše ukážeme a předvedeme, nebo alespoň zavolejte, určitě vám poradíme model a příslušenství přesně pro vás. 

Od doby napsání prvních článků na toto téma se změnila nabídka modelů, některé skončily a již nejsou v prodeji, objevily se nové. Tyto rady však platí beze změny - aktuální nabídku kvalitních RTF setů najdete zde.

Pokud jste zadali do vyhledávače dotaz, podobný nadpisu článku, je možné, že tento článek je vaše první setkání s létáním s modely, pokusíme se vám poradit tak, abyste byli maximálně spokojení a také vyvrátit řadu mýtů, které v této oblasti panují.

Na tomto místě byly loni nějaké věty o diskuzních fórech, to si najděte v minulém článku, půjdeme rovnou k věci, zabýváme se jen modely se SAFE systémem.

 Sport Cub S

Výběr prvního modelu bychom rozdělili podle tří kritérií:

1. mám málo místa, nebo bydlím ve větším městě, případně chci model často někam vozit, nebo ho vozit v autě pořád - ideální pro začátek jsou RTF sety mikro modelů - v současné době jsou v nabídce Sport Cub S, Trojan, Champ 0,5m a nový Delta Ray One

Aktuálně 2020 je situace taková, že dostupný je pouze Sport Cub a to v nové verzi, která má telemetrii - na vysílači se pomocí diod ukazuje napětí baterie v modelu.

2. mám místo, ale nemám letiště - volbou č. 1  je pro vás Conscendo Advanced, volbou č. 2 Carbon Cub S+, který umí přistát i na kdejaké louce - letos je ale na prvním místě Aeroscout.

Conscendo skončilo a už se nedá koupit, čekáme na novou verzi Evolution, která bude kdoví kdy. Bude mít také telemetrii a zcela nový vysílač DXe. Z důvodu přítomnosti GPS modulu a možnosti autonomního letu, který se nelíbí Evropské Unii končí také Carbon Cub S+. Novinkou, která stojí za úvahu, je Aeroscout - se zcela novou Smart baterií a nabíječem. Vypadá sice podivně, ale je parádně zpracovaný a skvěle vymyšlený. Všimněte si, že k ocasním plochám nevedou žádná táhla a nejsou tam ani páky - výškovka je plovoucí a veškeré ovládání v skryté v trupu, chráněné před poškozením při přistání do vysoké trávy.

Shodou okolností jsme pomáhali jedněm začátečníkům při prvních pokusech s tímto modelem, protože přišlo trochu zbytečné ho testovat samostatně. Zůstali jsme v němém úžasu, jak výborné letadlo to je. SIce vzhledem k malé vrtuli trochu hlučnější při motorovém letu s více než půl plynem, ale ten kluz bez motoru je skutečně pozoruhodný. Je vidět, že při návrhu modelu si dali záležet. 100% doporučujeme jako ideální první model.

AeroScout S

3. mám letiště ať travnaté, nebo asfaltové - nemusí to být nutně modelářské letiště ale bezpečná plocha s příslušným povrchem - můžete si vybrat jakýkoliv model

Doporučujeme jeden z Apprenticů - jsou lepší než Carbon Cub S+ - momentálně není Mini dostupný.

1. Mikromodely

Pro začátečníky a děti nyní padají v úvahu skutečně jen Duet a Sport Cub S v nové verzi. Ostatní jsou vyprodané a nevíme, kdy budou.

2. Když nemáte letiště

Elektrovětroně jsou skvělé - můžete s nimi vyrazit do přírody a stačí vám kousek plochy na přistání. Ideální je třeba vyrazit na nějaký kopec a kochat se létáním pod sebou, v létě využívat termiku a lze s nimi dobře létat i ve větru. Vaší volbou číslo 1 je Conscendo Advanced. Naprosto bez diskuze momentálně nejprodávanější model pro začátečníky, ale i pokročilejší piloty pro zábavu.. Není běžně dostupný jako RTF set, ale od nás ho dostanete naprogramovaný do vybraného vysílače jako set i s akumulátorem a nabíječkou - vše dle vlastního výběru. Tyto modely s motorem v přídi se dříve doporučovaly až jako druhý model po nějakém trenéru s tlačnou vrtulí právě z důvodu možných pádů a poškození sklopné vrtule a motoru. Se systémem SAFE je poškození vrtule prakticky vyloučeno, elektronika nedovolí přílišné potlačení ani přetažení modelu - je třeba si vštípit jedinou věc - pokud nevím, jak dál, pustím kniply nebo přepnu přepínač - model se sám srovná - dříve se nesrovnal a skončilo to pádem. Samozřejmě se předpokládá, že první lety budou na dostatečně velké ploše, aby mohl model sám přistát v libovolném směru.

To platilo minulý rok. Bohužel na nové Conscendo se čeká, takže alespoň drobnou útěchou jak hned létat bez letiště je Aeroscout bez namontovaného podvozku.

Pokud nechcete větroň, je pro vás to pravé model Carbon Cub S+. Model s vylepšeným SAFE systémem, který má navíc kompas a GPS modul, umí sám přistát a neuletí díky virtuálnímu plotu. Loňský hit, ale pro někoho může být až příliš přetechnizovaný kvůli nutnosti kalibrací a právě GPS, která po pár startech, kdy se to naučíte, začne být spíš na obtíž. Jak jsme zjistili od mnoha nových pilotů, GPS vlastně nepotřebují, zcela stačí SAFE systém. Carbon Cub umí startovat z neupravených ploch nebo z ruky díky tzv. tundra kolám.

3. máte letiště

Jak jsme již uvedli - nemusí to být nutně modelářské letiště, ale prostě vhodná dráha a dostatek místa okolo. Zde můžete létat se vším a můžete si vybrat i modely, které mohou startovat jen na upravené dráze - typicky se jedná o modely Apprentice a Mini Apprentice. Mají příďový podvozek, tekže jsou jednodušší na pojíždění a starty ze země, než modely s ostruhovým podvozkem a navíc vypadají více jako skutečná letadla typu Cessna.

Máme je vyzkoušené a opravdu fungují. Dali jsme do ruky rádio od modelu Apprentice člověku, který nikdy žádné RC letadlo neřídil a po chvilkové instruktáži, co se jakou pákou řídí, bez problémů odstartoval, odlétal pár koleček a hladce přistál - před lety něco naprosto nemyslitelného - model by byl na cucky, nebo by se mu muselo pomáhat řízením v režimu učitel - žák - v dnešní době něco jako učitel žák není vůbec potřeba, vzhledem k SAFE systému si prostě vysílač na přistání předáte - model nikam nespadne, letí sám.

Mini Apprentice je menší, má rozpětí 120 cm, takže se vejde lépe do auta, velký má 150cm a už je nutné ho rozebírat, nebo sklápět sedadla. Aktuálně duben 2020 je skladem poslední a další budou možná za 3 měsíce.

Apprentice S15 je ve dvou verzích. Nová STS má zcela novou elektroniku a Smart baterii, proto má vyšší cenu. Máme ještě poslední kus starší verze, ale asi když to čtete,už bude vyprodaná. 

Zbytek tohoto článku by byl stejný jako verze loňská: zde.

Všechny zmíněné modely včetně videí si můžete prohlédnout v našem eshopu v kategorii RFT sety pro začátečníky

Všechny tyto modely pro začátečníky si můžete koupit buď jako sady se základním vysílačem Spektrum DXe nebo jednodušším MLP6DSM, nebo jako BNF, kdy vysílač není součástí setu a můžete si rovnou pořídit výkonnější vysílač Spektrum DX6 nebo DX8, případně lepší, nebo naopak levnější verze DX6e a DX8e. Samozřejmostí pak je, že u nás dostanete tyto modely v současně zakoupených vysílačích naprogramované.

Letu zdar!