Jak zvolit výkon BEC obvodu

BEC možná jede na doraz a ani o tom nevíte!

Co je to BEC obvod o tom už jsme psali. Levné regulátory mají málo výkonné BEC obvody, které můžou stačit, ale nemusí. Například pro model stačí 12A regulátor, jenže například levný 12A regulátor má BEC pouze 1A, což je pro čtyři 5g serva totálně na hraně, možná i za. Takže zvolení 12A lepšího regulátoru, který má BEC 2A je OK, protože s dvoučlánkovým aku se může zapojit až 5 serv. Problematika odběru serv je velice zajímavá a je překvapivé, jak velký tento odběr je, hlavně ve špičkách při rozjezdu a brzdění. Na toto téma bude jeden z dalších článků.

Druhý příklad. cvičný větroň se čtyřmi 9g servy a 30A regulátorem, který má BEC 3A. Se 3 článkovým AKU doporučeno až 5 serv, takže naprosto bez problémů. Není nutné tam cpát výkonnější a dražší regulátor.

Opačný případ je 2m větroň s klapkami a třeba zatahovacím podvozkem nebo brzdami - šest a více serv - zde je naprosto opodstatněné použít alespoň 5A externí BEC a k tomu normální regulátor s odpojeným BEC obvodem (přestřihnout a zaizolovat červený vodič do přijímače) nebo tzv. OPTO regulátor, který BEC vůbec nemá. Protože například běžné 40A regulátory mají BEC obvykle jen 3A, takže na větroň se šesti servy je to vlastně málo! Samozřejmě, že pokud ho tam dáme, bude to lítat, ale riskujeme přetížení a výpadky.

Použití příslušných BEC obvodů přehledně zobrazuje tato tabulka.

typ BEC

počet článků AKU

Lineární BEC (5V/2A) Spínaný BEC (5V/3A)
 2S  3S  4S  5S 2-4S 5S
Max. ks mikro serv 5 4 3 2 5 4

 

Jak je vidět, je dobré u návrhu pohonu myslet a nedávat zbytečně výkonné regulátory do modelů, které to nepotřebují a samozřejmě hlavně se vyvarovat poddimenzování BEC obvodu.