O spojení přijímače a vysílače Traxxas s telefonem a tabletem jsme již před časem psali, nyní v souvislosti s pořízením modelu E-MAXX brushless, kde byla třeba aktualizace firmware, můžeme toto téma trochu rozvést. Zde vidíme pod kapotu E-MAXXe - Motor s regulátorem Castle Mamba monster, dvojice serv řízení a pod předním krytem přijímač se stabilizačním systémem TSM.
Traxxas Link je vynikající způsob nastavování parametrů vysílače i samotného modelu (přijímače a regulátoru) a to prostřednictvím mobilní aplikace, která se spojí s vysílačem přes Bluetooth. Volantové vysílače Traxxas vypadají na první pohled jako "hloupé" nemají displej a zdánlivě žádné funkce. To do jisté míry platí o verzi TQ (s červeným popisem), která se dodává k levnějším modelům. TQi s modrým íčkem je již jiná káva. Dodává se v dvoukanálovém, tříkanálovém a čtyřkanálovém provedení. Proti dvoukanálové má tříkanálová navíc červený palcový přepínač, například pro přeřazení rychlosti, a čtyřkanálová ještě navíc třípolohový přepínač, například pro uzávěrky diferenciálů (nově v TRX-4 Defender nebo klasicky v Summitu) Má paměť na 30 modelů a velké možnosti nastavení, které jsou ovšem dobře schované, takže nás při řízení neruší žádné zbytečné přepínače. Abychom plně využili potenciál těchto vysílačů, je třeba je nejprve s telefonem nebo tabletem spojit. K tomu slouží bluetooth modul, který se buď dodává samostatně, nebo je rovnou u některých dražších modelů zabudován. Traxxas je však do nových modelů přestává dávat a v budoucnu bode nutné si modul vždy dokoupit. Třeba X-MAXX 6S modul má, ale nový 8S již ne, stejně tak nový E-MAXX již modul v základu nemá. Poznáte to jednoduše podle označení Bluetooth ready.
Zde vidíme základní dvoukanálovou variantu TQi z modelu E-MAXX...
Samotnou aplikaci Traxxas Link si stáhnete z Google Play nebo Appstore. Je třeba poznamenat jednu věc - ne na každém zařízení půjde spustit a ne každé zařízení půjde s modulem spárovat. U androidu to funguje od verze 4.5, ovšem u nejnovější verze androidu 7.0 nešel spárovat bluetooth, na některých zařízeních s verzí 7.0 to ale funguje. To znamená, že i když Traxxas Link spustíte, nemusí se vám vždy podařit ho spojit s modulem - tento problém bude vyřešem v některé další aktualizaci. Stejné problémy hlásí někteří uživatelé iOS. Takže pokdu máte tablet nebo telefon s androidem 4.5 - 6.0 s největší pravděpodobností vám to bude fungovat bez problémů.
Zde vidíte výchozí obrazovku, model je již připojen, v horním řádku je stav vysílačového akumulátoru, ikona připojeného bluetooth modulu dvojitá zelená šipka značící přenos dat a vpravo indikace stavu pohonného aku modelu. Pro připojení modulu k telefonu klepnete na logo Traxxas Link vpravo od obrázku modelu a dostanete se na obrazovku, která vás provede připojením. Je to jednoduché a po správném připojení uvidíte toto okno a dioda na modulu bude svítit trvale modře.
Poté se vrátíme na hlavní obrazovku a můžeme začít zkoumat možnosti. Dashboard je přístrojová deska, vidíte ji níže. Ve výchozím stavu zobrazuje aktuální rychlost, teplotu, napětí pohonné baterie, otáčky motoru a také nejvyšší dosaženou rychlost. K měření rychlosti nepotřebujete další senzory, aplikace ji odhadne podle stavu kanálu plynu a zadaného osazení a zatížení modelu. Proto například když dáte jiná kola, je třeba je v setupu modelu změnit, jinak by to ukazovalo špatně. Samozřejmě lze měřit přesně, například pomocí GPS senzoru nebo senzoru otáček s magnetem, ale je to asi zbytečné.
Ve druhé záložce profiles si můžete pro každý model uložit různá nastavení, která následně aktivujete, například tréninkový mód, různou citlivost řízení atd. Je to výrazně rychlejší než to pokaždé nastavovat ručně.
V další záložce select model si vyberete váš model, pokud to máte nové, aktuální model se rozpozná automaticky (je uložen ve vysílači z výroby). Tedy - pokud máte například E-MAXX a k tomu ještě nějaký základní Slash s TQ vysílačem, můžete si do něj dát TQi přijímač a využít všechny možnosti (s TQ přijímačem to nefunguje). Při aktualizaci se samozřejmě automaticky nahrají nové modely. Můžete si také vytvořit vlastní model a řídit tím jiné auto než Traxxas.
Tlačítko Training mode je jasné - rychlá změna výkonu na 50% - obdoba použití tlačítka na regulátoru.
Pod záložkou media si můžete přehrát uložené průběhy jízdy - ty nahrajete v dashboardu (klepnutím mimo budíky se změní zobrazení a objeví se lišta s příkazy pro záznam)
Zajímavější je Garage - zde se nastavuje vše na modelu a třeba pro závody dragsterů s využitím startovacího systému DTS-1 - na to se můžete podívat sami, důležitá je záložka model setup - zde se nastaví, co je v modelu osazeno, pokud něco vyměníte - například baterie - můžete střídat lipolky s NiMH bez zdlouhavé a nepřehledné změny režimu tlačítkem na regulátoru. Pokud vyměníte pastorek za jiný, je vhodné to zde také zadat, aby aplikace správně počítala rychlost.
Na další záložce najdeme nastavení telemetrie, tedy pokud nainstalujeme GPS modul, nastavíme to zde, aby aplikace odečítala rychlost z modulu a ne odhadem. Pod další záložkou Model Memory si můžete procházet modely uložené ve vysílači a na poslední chanel setup se dají nastavovat kanály - subtrimy, koncové body a reverzy tak, jak to známe z počítačových RC souprav - je to ale graficky lepší a rychlejší. To byla Garage a nyní předposlední a tou je Drive effects - zde nastavujeme citlivost stabilizace, plynu a řízení a také trim plynu - na to pozor, pokud máte model zapnutý, neklepejte na to, aby se vám sám nerozjel. Položka, která je aktuálně vybraná se také nastavuje multifunkčním knoflíkem na vysílači, tedy zde na obrázku je vybraná funkce citlivost řízení, takže tu také nastavuje knoflík na vysílači.
Klepnutím na save load profiles si aktuální nastavení uložíme a můžeme ho vyvolat zde nebo na stránce profiles.
Na poslední obrazovce support jsou aktualizace a nastavení. Pokud je ke stažení aktualizace aplikace nebo firmware, vždy se připomene sama a při zapnutí a spárování modelu se zeptá zda chcete instalovat. Aktualizuje se firmware vysílače, přijímače a regulátoru, postupujte podle pokynů na obrazovce - je to jednoduché - potvrdíte a počkáte. Pokud se vám stane, že aplikace v průběhu spadne nebo se zařízení vypne, zas tak moc se nestane, po novém náběhu lze opakovat, jen bude zřejmě třeba znovu spárovat. Když nejsou žádné aktualizace k dipozici, vidíte toto.