Bburago kovové modely aut

Přehled sortimentu Bburago - je to ideální nejen vánoční dárek

Do našeho sortimentu zařazujeme stále víc a víc kovových modelů a to proto, že je o ně opravdu velký zájem právě z důvodu příznivé ceny a ideálnosti coby dárků pro kluky všeho věku.

Pro ty, co neví, o co se jedná - Bburago je výrobce modelů aut s kovovou karosérií - tzv. die cast. Založen byl v roce 1974 v italském městě Burago di Molgora a od počátku se věnoval právě těmto modelům, původně ještě pod značkou Martoys. No a v roce 2005 zkrachoval, zřejmě z důvodu vysokých nákladů na výrobu v Itálii. Nyní je v plné kráse značka Bburago znovu na výsluní, již ve vlastnicví Číňanů, kteří vlastní i sesterskou firmu Maisto. Maisto vyrábí podobné modely, ale orientované mimo evropsky, kdežto Bburago cílí výběrem předloh na evropský trh, pouze 9% modelů má předlohu mimo Evropu. Číňané pojali výrobu skutečně megalomansky, do obří továrny najíždí z jedné strany kamióny se základními surovinami - plast, kov a papír a z druhé strany odjíždí naložené kamiony plné hotových modelů.

Cílem tohoto článku je představit možnosti Bburaga, pojďme na to. Zde vidíme základní řadu kovových modelů.

Bburago_modely-1

Největší je měřítko 1:18 s velikostí kolem 24 cm, modelů je momentálně v nabídce něco přes 60 a to někdy ve více barevných variantách. Cena se pohybuje kolem 1000,- korun za kus. Tyto modely se dodávají pouze sestavené, což je trochu škoda, protože ještě pod italským majitelem byly velmi oblíbené stavebnice v tomto měřítku. Josu v řadě Classic, Plus a Ferrari. Clasic vidíte na fotce, má měkkou krabičku a polystyrénovou výplň, PLUS má plastovou základnu a tvrdou krabičku z plexiskla (někdy). Řada Ferrari je nejdražší, k dispozici je několik variant tzv. Signature edice, které jsou obzvlášť pečlivě lakované, sběratelské speciály. Ještě poznámka k tomu Ferrari. Tato automobilka poskytuje licenci vždy na několik let jednomu výrobci za obří sumy. Momentálně ji má právě Bburago, proto se snaží z toho vytěžit co se dá - modelů Ferrari jsou od Bburaga skutečně mraky, včetně malých autíček na hraní, garáží a podobně. Až licence vyprší, bude zase něco jiného.

Druhým měřítkem je 1:24 s velikostí kolem 18 cm. Je to nejoblíbenější měřítko s více než 120 modely, z čehož je 27 ve verzi kit k sestavení. Cena se pohybuje kolem 370 - 450 korun podle typu a jsou ve řadách - Classic, Plus, Ferrari, Race a Kit. Classic a plus se skoro v ničem neliší, Race jsou závodní vozy rally, DTM a formule a kit jsou stavebnice.

Třetím měřítkem je 1:32, kde je k dispozici asi 70 modelů. Za zmínku stojí edice classic a race, které jsou lépe provedené než obyčejné modely 1:32, což jsou spíš hračky. Auta v těchto edicích classic a race jsou baleny v plexisklových krabičkách a stojí kolem 360 korun, standardní auta 1:32 potom kolem 200,- korun za kus.

Tím se dostáváme do hraček 1:43 - je zde větší množství různých typů, samozřejmě Ferrari a to i s funkčními světly a zvukem - edice Light and sound, dále Race, kde jsou závodní auta a podobně. Autíčka jsou velká kolem 8-9 cm a hodí se do garáží a drah Bburago.

Posledním měřítkem je 1:64 - aktuální novinka, kde je 25 typů autíček v klasické velikosti Matchbox kolem 5cm a cenou kolem 65 korun za kus.

Bburago_modely-2

Nyní se podíváme ve fotografiích na rozdíly mezi jednotlivými měřítky, vybrali jsme clasický Mini Cooper, který je dostupný ve všech hlavních velikostech dokonce ve stejné barvě. Všechny modely mají otevírací dveře, osmnáctiny a čtyřiadvaceny i haubnu, pod kterou je vyvedená maketa motoru.

Bburago_modely-4

Všimněte si obráceně nalepené SPZ u největšího modelu - je to z výroby, zřejmě byla montérka již unavená :-)

Bburago_modely-3

Modely 1:24 a 1:18 mají i zatáčecí kola, spřažená s volantem a pozor - nejsou určené na hraní - jsou to sběratelské modely. Nejsou na hraní, protože tam je polomaketové zavěšení kol, které je dost poddimenzované a ve spárech dětí by se kolečka rychle ulámala. 1:32 již mají klasickou osičku, takže vydrží o dost hrubší zacházení. Srovnání podvozků vidíme na této fotografii, provedení větších měřítek je velmi podobné.

Bburago_modely-8

Jak je vidět, i malé měřítko je velmi pěkně udělané, lakování je u všech modelů na stejné úrovni. Je třeba poznamenat, že edice 1:32 classic je o třídu výš, než běžné modely v tomto měřítku - jsou detailněji a udělané a balené v krabičče s plexisklovým překrytem. Srovnejme si ještě provedení interiéru, zde 1:18...

Bburago_modely-5

Zde 1:24, to je již jen černé...

Bburago_modely-6

A nakonec 1:32 - provedení obou měřítek je velmi podobné.

Bburago_modely-7

Díly interiéru jsou z probarveného plastu, nejsou tedy lakované. Je zde velký prostor pro případné modelářské dodělávky po rozebrání modelu - stříkání dílů, patina povrchů a podobně.

Za zmínku stojí varianty KIT - dříve ještě pod italskou výrobou dostupné i v 1:18, nyní pouze 1:24 27 modelů a 1:32 12 modelů. Modely KIT jsou stavebnice, které obsahují kolem 50 dílů. Velmi pěkně lakovanou kovovou karoserii s namontovanými dveřmi a otevírací kapotou, hotové šasi s interiérem, sady ostatních plastových komponent a velmi detailně natisnutý obtiskový aršík, za něhož by se nemuseli stydět ani renomovaní výrobci klasických plastikových kitů.

Bburago_modely-9

Sadu doplňuje ještě stojánek, na který se hotový model přišroubuje a štítek se jménem modelu na metalické fólii.

Bburago_modely-10

Bburago_modely-11

Sestavení modelu je jednoduché a zvládne ho každý, součástí je kvalitně zpracovaný manuál vytisknutý na křídovém papíře s českým překladem.

Obzvášť v těchto stavebnicích se nabízí možnost dalšícho vylepšení modelů pomocí modelářských technik barvení - je možné dodatečně nalakovat některé díly, patinovat nebo ztvárnit realistické zašpinění. Model tak získá jedinečnost a sběratelskou hodnotu. To je samozřejmě možné dodělat i u hotových modelů.  Doporučujeme syntetické barvy, které bez problémů drží i na kovech.

Tolik základní přehled o Bburagu. Jsou to opravdu moc pěkné modely za velmi příjemné ceny, kvalita a úroveň provedení modelů i obalů z nich dělá skutečně ideální dárek pro všechny. Jedná se i o zajímavou investici, protože raritní a nerozbalené kusy se časem dají prodat za opravdu zajímavé ceny. Snad jedinou nevýhodou je zatím malá šíře modelů - chybí nám více civilních aut, kterých je mezi všemi těmi supersporty a Ferrari zatím menšina, ale sortiment se neustále rozšiřuje. Všechny modely Bburago si můžete objednat v našem e-shopu v samostatné hlavní kategorii Bburago, velkou nabídku máme k dispozici i v našem obchodě - všechny modely kit 1:24, classic 1:32, zajímavé kusy 1:24 a 1:18, hromady malých 1:43, 1:32 a 1:64 a také spousty garáží a herních sad pro malé budoucí modeláře.