!!! Prodejna Klatovy - v červenci a srpnu bude otevřeno pouze v pondělí 9:00 - 17:00. Objednávky z eshopu v červenci a v srpnu odesíláme pouze v pondělí !!!

ESC, BEC, UBEC, SBEC - kdo se v tom má vyznat? Druhý díl

BEC, SBEC, UBEC, OPTO ...

V minulém díle jsme si velmi stručně popsali funkci ESC a BECu. Dnes si popíšeme některé další věci, týkající se regulátorů.

Hned ze začátku je vhodné připomenout, že existují různé regulátory pro modely aut, letadel a lodí - automobilové mají např. aktivní větráky, robustnější konstrukci, lodní jsou vodotěsné a vodou chlazené a podobně.

Nejprve se podíváme na regulátory s vestavěným BEC obvodem. Jak bylo zmíněno v minulém článku, jsou vhodné především pro menší modely kvůli úspoře místa a hmotnosti. Vyrábí se maličké několikaampérové až po obří zhruba 200A, běžně používané velikosti pro modely mají 20 - 80A.

T5A-1S

BEC obvod může být buď tzv. lineární značený prostým BEC, jak vidíme zde - ideálně pro 2-3 článkový AKU

HKz30A

nebo spínaný tzv. SBEC, jak vidíme zde - je až pro 6 článkový AKU

HK-40ASBEC

Lineární BEC je levnější a je použitelný pouze pro 2-4 článkové akumulátory, při vyšším zatížení prudce klesá účinnost, spínaný SBEC je použitelný i pro vyšší vstupní napětí. Regulátor vždy v popisu a na obalu označuje vstupní napětí a možný příkon - stejně jako mají regulátory doporučený příkon, platí to i pro BEC - uvádí se také v ampérech a jeho velikost musíme zvolit podle počtu osazených serv a dalších napájených věcí (osvětlení, podvozky a podobně) Obecně platí, že na jedno micro servo by se měl počítat příkon kolem 0,3 - 0,6 A tedy když máme v modelu 6 serv, měli bychom osadit minimálně 3A BEC pokud máme 2-3 článkový AKU a 3A SBEC, pokud máme vícečlánkový. Cenový a hmotnostní rozdíl není takový a je lepší mít rezervu a trochu to předimenzovat.

Pro výkonnější pohony a prostornější modely (trupy) je vhodné používat oddělené řešení regulátoru a BECu. Cenově výhodné je potom použití regulátoru bez vestavěného BEC obvodu.

Redbrick

V tomto případě použijeme externí SBEC, bývá značený i jako UBEC - je to jedno. Opět existují různé typy podle zatížení - množství osazených serv a podobně, běžně stačí kolem 3-5A. Rozdílné je i použitelné vstupní napětí - jsou typy od 8 do 60V vždy v určitém rozsahu, podle počtu článků používaného akumulátoru - je tedy například zbytečné používat na model s rozpětím 1m a čtyřmi servy, poháněný 3 článkem SBEC s rozsahem vstupního napětí 8-42V a zatížitelností 10A, zde klidně stačí 8-26V a 3A, jaký vidíme na dalším obrázku. Jumperem se nastavuje výstupní napětí 5 nebo 6V, pro většinu hobby modelů se používá 5V, při 6 voltech se např. rychleji pohybují serva, ale jsou více zatěžovaná (samozřejmě musí být serva i přijímač pro toto napětí vhodná). Feritový kroužek na výstupním kabelu zabraňuje vzniku nežádoucího rušení.

HKUBEC3A(1)

Všiml jsem si, že s rozvojem elektroniky se vylepšují i regulátory a BEC obvody již mají i výkonné regulátory přes 70A, jako např. tento

BIRD-200A-B(3)

Co se týče kvality regulátorů, v podstatě je pro hobby použití téměř jedno, co použijeme. Důležité je vhodně zvolit správný použitelný příkon - ESC a BEC nepřetěžovat - pokud však budeme regulátory provozovat přes limit, bude se každý jevit jako šmejd. Něco jiného je potom výkonostní a závodní létání a velké modely, kde je vhodné používat značkové produkty, tomu se však tento web nevěnuje.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení