Jak se naučit létat s RC letadly? Nejlépe se systémem SAFE!

Velmi často chodí do našeho obchodu zájemci o létání s rádiem řízenými letadly s jasným přáním: "Chci letadlo s motorem vzadu, na internetu jsem se dočetl, že to je pro začátečníka nejlepší." A víte jak to končí? - poté, co jim vysvětlíme nové technologie a jejich benefity, odchází většinou s úplně jiným modelem. Poté, co si přijdou pro další příslušenství, tak říkají jsou rádi za to, co si pořídili. Betu 1400 ve verzi RTF máme v obchodě také a víte, kolik jsme jich prodali za poslední dva roky? Žádnou, asi děláme něco špatně :-) V tomto článku vás seznámíme se systéme SAFE od Horizon Hobby a několika modely, které jsou přímo určené pro začátečníky. Ano, články na toto téma zde již najdete, ale pro sezónu 2018 se objevily modely nové a technologie Safe má novou verzi, takže neuškodí si o tom něco říct znovu.

HBZ3200_a1

První věc - onen zájemce si přečetl na internetu, že pro začátečníka je nejlepší model s motorem vzadu a tlačnou vrtulí - protože když spadne na čumák, motor se nepoškodí. Samozřejmě i na těchto fórech se již objevily informace o modelech s klasickým uspořádáním s motorem vpředu, ale často bývají kvůli asistenčním systémům a stabilizaci zavrženy větou - "to není žádné létání, když to za tebe řídí samo." To je stejné, jako kdyby napsali, že ABS a ESP v autě za vás řídí, to není žádné ježdění, když to tam je. Ono to totiž snižuje a v případě RC letadel minimalizuje riziko havárie a tedy i finanční újmy. Druhou odpovědí je: "Za nás to nebylo, my jsme se učili klasicky postaru - nejdřív lepit a pak za odměnu létat, tyhle novoty za nic nestojí." Ano, to se snadno říká člověku, který má na modelaření spoustu času, hůře se to realizuje lidem, kteří musí chodit do práce, starat se o rodinu a na létání jim zbývá času málo - nechtějí opravovat, chtějí létat a nerozbít to. Tak co, už to chápete? Pokud chcete létat beze škod, rychle se to naučit a mít z toho radost, nebojte se pokročilých technologií, které vám usnadní život, není to žádná ostuda a co si myslí jiní vám může být jedno.

Horizon Hobby jako jediná modelářská firma na světě vyrábí modely se stabilizačními systémy pro začátečníky. Někteří čínští výrobci se tyto modely snaží napodobit, ale bez větších úspěchů, příprava a vyladění záchranných systémů je velmi složitá, podílí se na tom celý tým techniků a testovacích pilotů. Jak jsme zde již několikrát psali, stabilizační systémy jsou dva - AS3X je filtr větru - neustále drobnými korekcemi řídících ploch reaguje na nárazy větru a stabilizuje model. V žádném případě za vás neřídí - to je velká mýlka. AS3X je obsažena ve většině modelů BNF od Horizon Hobby, který vyrábí modely pod značkami Parkzone, Hobbyzone a E-flite.

To, co nás zajímá dnes, je tzv. systém SAFE (sensor assisted flight envelope). Ten omezuje náklony modelu ve všech směrech a také může omezovat plyn, aby nedošlo k prudkému stoupání. Když jsou náklony omezené, nemůže nervózní pilot začátečník svými zběsilými zásahy do řízení uvést model do takové polohy, ze které se nebude umět dostat, nebo přímo do polohy neslučitelné s další existencí modelu v původní podobě (třeba střemhlavý let z dvoumetrové výšky, protože si popletl strany). SAFE je také vynikající pomocník při startu a přistání. Nestane se vám, že byste přetáhli při přistání a spadli na čumák, nebo model uvedli přetažením při startu do vývrtky.

Systém SAFE se vyvíjí již několik let a v současné době jsou v modelech obsaženy tři různé verze:

1. SAFE - původní systém - má 3 letové režimy, mezi kterými se přepíná kdykoliv během letu 3 polohovým přepínačem na vysílači

Režim začátečník: Model letadla má omezen náklon výškovou a křidélky, při puštění pák do neutrálu se model ustálí ve vodorovné poloze. Toto chování je výhodné pro vzlet a přistání.

Režim pokročilý: Model letadla má zapnutou letovou stabilizaci AS3X pro hladký letový projev za větrného počasí. Jsou omezeny extrémní letové polohy (lze létat s většími náklony). Je zde již velká volnost řízení a minimální korekce letu.

Režim expert je bez omezení letových poloh – řízení tedy máte plně v rukou. Funkce AS3X pro hladký letový projev za větrného počasí je funkční.

Jak je z tohoto patrné, je možné postupně přecházet na vyšší úroveň s tím, jak roste pilotní umění. SAFE má ještě jednu funkci a to funkci PANIKA. Po stisknutí tlačítka na vysílači se model sám srovná do vodorovného letu a to z jakékoliv předchozí polohy. A to je to, co je nejtěžší na naprogramování, proto si na tom zmínění číňani vylámali zuby. Například letíte na zádech směrem k sobě a ztratíte pojem o poloze modelu a co máte dál dělat. Stisknete tlačítko na vysílači, model se sám vyrovná do stabilního letu, vy se rozdýcháte zpět do klidu a můžete pokračovat v letu. S modelem bez SAFE byste si šli posbírat trosky do igelitky a jeli domů.

Typickými představiteli letadel s původním SAFE systémem jsou modely Apprentice a Mini Apprentice, původně se dodávaly ještě s vysílači DX5, nyní jsou již s DXe.

Apprentice_26

2. SAFE plus - pokročilejší systém, který má navíc k systému SAFE ještě GPS modul a kompas - model umí sám odstartovat a přistát a navíc obsahuje funkce virtuálního plotu, model se po dosažení nastavení vzdálenosti sám vrátí nad místo startu - prostě vám nemůže uletět! Ostatní funkce jsou stejné, jako u modelu se SAFE, ale umí také počkat ve vzduchu, kdy krouží nad místem startu dokud si znovu nepřevezmete řízení. Nový model, který tento systém má je Carbon Cub S+. Pokud máte málo místa jak na skladování modelu tak na létání, je pro vás ideální Hobbyzone Champ, který má stejné vybavení, ale je malý. Díky stabilizaci AS3X to však nevadí, létat se dá i ve větru.

HBZ3200_b0

Poznámka pro rok 2022 a později: článek byl původně vydán v roce 2019. Z důvodu regulací již není možné používat modely s autonomním letem s GPS, proto byl prodej modelů se systémem SAFE+ ukončen.

3. SAFE select - to je novinka. Zjistilo se totiž, že přepínání mezi třemi letovými režimy a navíc k tomu použití panického tlačítka může být pro uživatele matoucí, proto to zjednodušili. Safe select má jen dva letové režimy - začátečník a expert. Začátečník má náklony omezené tak akorát - zhruba jako u režimu pokročilý v SAFE, ale srovnání do vodorovného letu proběhne po puštěním kniplů. To znamená, že v případě paniky není nutné hledat a mačkat tlačítko, ale stačí pustit kniply a model se sám srovná. Tento systém je ve spustě modelů BNF a dá se vypnout při párování, takže kdo ho nechce vůbec, tak ho vůbec nemusí používat a využije jen AS3X stabilizaci. Tento systém je vynikající pro piloty, kteří si po nějakém prvním modelu pořídí něco nového, například super oblíbeného Timbera, ale bojí s s tím letět, systém SAFE select jim s novým modelem pomůže a až to budou umět, můžou si ho vypínat, stále jde však v krizových situacích zapnout a třeba pomůže zachránit model. Safe select momentálně není v RTF modelech, ale pro začátečníky je k dispozici třeba v novém modelu Conscendo Evolution, který si můžete pořídit např. i s vysílačem DX6. Model je hodný a vhodný pro začátečníky, kteří nemají letiště a baví je větroně. Pokud objednáte u nás model BNF a k tomu vysílač, je samozřejmostí, že vám vysílač nastavíme za zvýhodněnou cenu! - v současnosti děláme tyto sety již pouze na zakázku a předchozí poptávku. Prosím napište nebo zavolejte.

pkz8175_2

Přijímače AR636A nebo B, případně AR631 (což jsou v současné době nejčastěji osazované přijímače v BNF modelech Horizon Hobby) se systémem SAFE select jdou navíc programovat přes počítač. Můžete si nastavit zisky stabilizace AS3X a to i různé pro více letových režimů, či ji úplně vypnout, pokud ji nechcete používat. Proč kupovat ale model s přijímačem se stabilizací, když ji nechci používat? Protože je to cenově výhodné - rozdíl ceny mezi PNP a BNF modely s přijímačem AR636A je obvykle kolem 500 - 1000 korun, což je za přijímač s velmi dobře fungující stabilizací proti větru opravdu pěkná cena. Nicméně to je již téma na jiný článek.