První RC model letadla z hlediska vysílače - RTF nebo BNF?

Pokud jste již rozhodnuti, že si letadlo pořídíte, možná stojíte před otázkou zda pořídit tzv. RTF set a nebo BNF model a k tomu samostatný pokročilejší vysílač. Odpověď na tuto otázku není tak těžká, jak by se mohlo zdát. Předně co tyto zkratky vůbec znamenají.

RTF set je zkratka Ready to Fly tedy připraven k letu. V krabici je vše, co potřebujete, abyste mohli hned letět. Tedy vše u kvalitních setů např. Horizon Hobby. Typicky u setu Beta 1400 potřebujete ještě nabíjecí zdroj, protože v sadě není plnohodnotná nabíječka, ale jen 12V a také tam chybí lepidlo, protože se Beta musí při sestavení lepit, také přiložený akumulátor za nic nestojí, takže potřebujete ještě rovnou další navíc. U setů výrobce Horizon Hobby skutečně nepotřebujete vůbec nic navíc. 

efl3100_1

BNF set je zkratka Bind and Fly, tedy spáruj a leť. Potřebujete vlastní vysílač, přijímač je obsažen v modelu. Často - a v současnosti prakticky vždy, je set tzv. BNF basic, což znamená, že v něm není baterie a nabíječka - každý si přikoupí podle svých preferencí. Někomu stačí malá nabíječka, někdo chce rovnou výkonnou, totéž platí pro baterie. 

efl3180_1

Nyní k tomu výběru. RTF je především pro ty, kteří začínají, chtějí rovnou létat a ví, že to pro ně bude spíše okrajová zábava, které se budou věnovat jen občas. Mají kompletní výborně fungující jednoúčelový set se snadným ovládáním, který dají na zimu do krabice a vzpomenou si na něj zase na jaře. Ne všichni totiž chtějí dělat modelařinu a pilotování modelů na tzv. plný úvazek. Dávno neplatí, že kdo chce létat s modely, musí být tzv. skalní modelář - to platilo před 30 lety, dnes je to zábava jako kterákoliv jiná a díly moderním technologiím také lépe přístupná širokému okruhu lidí. Je spousta pilotů, kteří mají jedno letadlo, typicky třeba tento Apprentice a prostě si jdou čas od času zalétat, stejně jako si jdou zajezdit na kolečkových bruslích a víc se o to nezajímají - není na tom nic špatného, tyto sety jsou přesně na to určené.

Důležité tam je to slovo především, protože RTF má své opodstatnění i u lidí, kteří se tomu chtějí věnovat více. Např. když koupí model E-Flite Apprentice v RTF, dostanou vysílač Spektrum DXe, který potom můžou třeba používat na jiné modely, používat ho jako žákovský vysílač, k simulátoru a podobně a koupí si pokročilejší vysílač, třeba DX9 a podobně. V RTF je k dispozici také několik mikro modelů s malými vysílači. tam je benefit v tom, že si je můžete vzít na dovolenou nebo stále vozit v autě a když máte chvíli, jdete si zalétat.

Pokud víte, že se chcete modelům více věnovat, třeba už jste si to zkoušeli a baví vás to, je vhodnější set BNF. Všechny RTF modely jsou dostupné také bez vysílače, takže si můžete vybrat vysílač a ostatní komponenty podle vlastního uvážení. Lepší vysílač s displejem vám umožní jednak létat s více modely, kdy máte pro každý uloženo nastavení, máte tam stopky na měření délky letu a také asi 1000 dalších funkcí, které můžete, ale nemusíte používat. A nemusíte mít strach i pokud si koupíte tento BNF set jako první model, protože u nás je samozřejmostí, že při současném nákupu modelu a vysílače vám vše nastavíme a připravíme. Chcete třeba začít s motorovými modely - vyberete si Carbon Cub S+ a k tomu vysílač Spektrum NX8, protože už víte, že budete chtít časem dělat velká motorová letadla. Vysílač dostanete nastavený, na první pozici bude připraven model a vy to můžete zapnout a rovnou létat. Nemusíte se předem mořit se studiem jak že to vlastně všechno funguje, že to vůbec létá - zjistíte to sami praxí a pak si můžete třeba začít sami stavět vlastní letadla - budete vědět, jak fungují křidélka, jaké asi mají mít výchylky, co a kde je těžiště a vše ostatní. A je obecně známá věc, že takto nabyté znalosti jsou v paměti mnohem pevněji zakořeněné, než teoretické studium a následné marné pokusy s prvními modely vlastní konstrukce. Náš čas je příliš cenný na to, abychom ho zabíjeli zbytečnostmi. Začátky typu koupím si bez znalosti věci nějakou stavebnici v rozsypu a k tomu nějaký levný vysílač nezřídka končí havárií při prvním pokusu o let, finanční újmou a také trvalým opuštěním tohoto pěkného hobby. A to samozřejmě škoda, protože létání s RC letadly je dokonalá relaxace - soustředíte se pouze na let, na nic jiného...